Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

d2

Eser Hakkında

TALEP FORMU ▼

NATÜRALİST DESENLİ GÖZYAŞI ŞİŞESİ

Antik çağlarda, özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde ölülerinin ardından yas tutanlar gözyaşlarını gözyaşı şişelerinde “urganterium” biriktirirler, büyük saygı ifadesi olarak ölüyle birlikte gömerlerdi. Osmanlı döneminde gözyaşı vazoları bu şişelerden ilham alınarak yapılmışlardır.

Designed by Be.St. koleksiyonunda yer alan seramik gözyaşı şişesi formlu su şişesi’nin 1560-1565 tarihli orijinali, Londra’da özel bir koleksiyonda bulunmaktadır. Şişe, İznik’te altın çağını yaşamış Türk Seramik Sanatı geleneğine sadık kalınarak, Osmanlı döneminde yapıldığı gibi kalıplama ve şablon kullanılmadan, geleneksel çark tornasında büyük ustalık, bilgi birikimi ve derin tecrübe gerektiren el işçiliği ile şekillendirildi. İleriki yıllarda antika obje olarak değerlendirilebilecek olan bu kıymetli şişenin süslemesinde Natüralist üslup kullanılmıştır.

Natüralist Üslup :16. yy.’da İznikli Muslî ve arkadaşlarının tabiatı çağrıştıran zengin desenleri ve kullandıkları canlı renkler, özellikle 1557’den itibaren Süleymaniye Camii’nde görülen kabarık mercan kırmızısı yepyeni bir üslubun habercisi olur. 16. yy. ortalarında tabak, su şişeleri ve muhtelif evanî süslemelerinde “Sümbül ustası” lakaplı bir ressam sümbül dallarını kır çiçekleri ile birlikte nakşederek yeni bir stil ve akım yaratır. Bu akım, tezhip ve minyatür sanatına özel bir boyut getirmiş olan “Natüralist üslup” veya “Şukufe tarzı” olarak kabul görmüştür.