Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

k4

Eser Hakkında

YADİGAR KOLYE

Bir benzeri olmayan bu 925 ayar gümüş “YADİGAR” kolyenin tamamı el işi. Her biri heykel gibi elde çalışılmış parlak kehribar renkli Akik taşları bu kıymetli kolyeye görkem veriyor.
Turkuaz ve Turmalin taşları kolyenin ahengini tamamlıyor. Akik taşları geçen yüzyılın ortalarında Mardin’li Süryani bir Usta tarafından el işçiliği ile şekillendiler. Kolyeye benzersiz bir görünüm veren bu Antika akikler, rahmete ermiş olan Mardin’li Usta’yı da saygı ile hatırlatıyor. Dünyevi başarıyı simgeleyen, tükenmiş olan cesareti yüreklendiren , mücevher olarak kullanıldığında mutluluk hissi veren akik taşı “Güç taşı” olarak nitelendiriliyor.
İran’ın Horasan bölgesinde Nişabur yakınlarında bulunan Ali-Mersai yataklarından çıkartılan Turkuaz taşları, içlerindeki renkli damarların barındırdığı çeşitli mineraller sayesinde farklı renklere bürünüyorlar. İçinde yüksek miktarda bakır barındıran turkuaz taşları mavi, yüksek miktarda demir barındıran taşlar yeşil, çinko barındıranlar ise sarımtırak renge bürünüyor.
Nazardan koruduğuna inanılan, gümüş ile beraber kullanıldığında dengeyi artıran, vefalı dostlukların sembolü olan turkuaza “Barış taşı” da deniliyor.