Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

k8

Eser Hakkında

AGAT, PERİDOT VE AMETİST TAŞLI KOLYE

DESİGNEDBYBEST’in Gemma Koleksiyonunda yer alan 925 ayar gümüş “PAX” (SULH) kolye, diğer tüm takılar gibi el işçiliği ile tek parça olarak yapıldı. Bu ışıltılı ve kıymetli kolye için Hindistan’dan çıkarılan beyaz bir Agat taşı, Peridot ve Ametist taşları kullanıldı. Agat taşının iki tarafını süsleyen ve yekpare gümüşten yapılan kafeslerin ajurlarını açmak için için kıl testere boşaltma yöntemi kullanıldı. Kıymetli bir taş olan Peridot olivin grubuna ait bir silikattır. Benzersiz taze limon yeşili rengini içinde bulunan demir ve magnesium elementlerinden alır. Peridot ismi, muhtemelen değerli taş anlamında Arapça “faridat” kelimesinden gelmektedir. Tarihsel olarak, Mısır’ın doğusunda, Kızıldeniz’deki volkanik ada Zabargad (St. John), ülkemizde bilinen adı ile Zebercet 3500 yıldan beri yararlanılan en büyük peridot kaynağı olmuştur. Peridot M.Ö. 2000 yıllarında mücevher yapımında kullanılmaya başlandı. Günümüzde en güzel peridot taşları Pakistan’da bulunmaktadır.
Quartz taşının en saf hali olarak kabul gören Ametist mor ve eflatun renklerinin farklı tonlarını içinde bulunan demir, titanyum, mangan elementlerine borçludur. Birçok farklı kültür ve bölgede, kraliyetler döneminde sevilmiş ve kullanılmış olan ametist eski tarihlerde dindarlığın ve bekâretin sembolü olarak görüldü, Tibet’te kutsal sayıldı. En iyi ametistler Brezilya, Uruguay ve Hindistan’da, volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeot), granit ve bazalt kayalarının içinde bulunmaktadırlar.
Çok güçlü bir enerjiye sahip olan ametist taşının negatif enerjiyi toplama, bulunduğu ortamın stresini azaltma, huzur sağlama özellikleri olduğu bilinir. Bilgelik ve alçakgönüllülük taşıdır