Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

b1

Eser Hakkında

BAROK İNCİ VE İRAN TURKUAZI TAŞLI BİLEZİKLER

Asil görünümleri ile göz dolduran Barok İnci ve İran Turkuazı taşlı bu özel tasarlanmış iki bilezik özenli bir el işçiliği ürünüdür. İnci ve turkuazları çevreleyen 925 ayar gümüş yuvalar, deneyim ve ustalık isteyen sıvama tekniği ile elde dönüldü. Bileziklerin kilitleri ise kalıpsız olarak tamamen el işi.
Taşların kraliçesi olarak anılan ve uzun hayatın sembolü olan İnci feminen etkiler içeren değerli bir taştır. Sanatsal ve sezgisel yönleri öne çıkarır. Alçak gönüllülüğün, iffetin, sevgi, şefkat ve başarının, mutlu bir evliliğin simgesidir. Eski çağlardan bu yana zihnin ve ruhun sakinleşmesi için kullanılmıştır.
Barok kelimesi, Rönesans döneminde Portekizce’de istiridyenin içinde düzensiz şekilde gelişen inci anlamında kullanılan “barocco” ‘dan türemiştir. Barok deyimi daha sonraları 1580’li yıllarda, Avrupa’da başlayarak 18. yy. sonlarına kadar devam eden ve müzik, resim, edebiyat, mimari gibi sanat dallarını etkileyen bir döneme adını vermiştir.
Turkuaz taşı diğer adı ile firuze gök mavisi ile elma yeşili arasında bulunan tüm tonları içinde barındırabilen çok değerli opak bir taştır. Turkuazların içindeki renkli damarlar kalsedon, opal, kahve limonit, beyaz kaolinit gibi minerallerden kaynaklanmaktadır. İçinde yüksek miktarda bakır barındıran turkuaz taşları mavi, yüksek miktarda demir barındıran taşlar yeşil, çinko barındıranlar ise sarımtırak renge bürünür. Milattan önce 2000 yıllarında Mısır uygarlığında kutsal amaçlı objelerde, mücevherlerde ve firavun lahitlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Turkuaz taşı Eski Türk boylarında, Maya ve Aztek medeniyetlerinde, Kuzey Amerika’da yaşamış olan Kızılderililerde kutsallığı simgelemiştir. Halen dünyanın en kıymetli ve en güzel turkuazları Amerika Birleşik Devletlerinde, Meksika’da ve İran’ın Horasan bölgesinde bulunan Ali-Mersai ve Nisabur yataklarında bulunurlar. Turkuazın nazardan koruduğuna inanılır. Gümüş ile beraber kullanıldığında dengeyi artırır. Turkuaz barış taşı olarak anılır.
Huzur ve mutluluk verir. Vefalı dostluklar sembolüdür.