Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

c5

Eser Hakkında

TALEP FORMU ▼

TILSIMLI OBJELER Koleksiyonundaki tasarımlar ithal renkli camların el ile kesilip üst üste dizilmesi ve özel bir fırında 800 C° de 14 saatten fazla bir sürede pişirilmesi tekniğiyle elde edildiler. Bu farklı tasarım objeler, cam işleme sanatının beşiği sayılan Mezopotamya ve Mısır’da M.Ö. 4000 yılında başlamış bir serüvenin devamı niteliğini taşımaktadır.

NAZAR MOTİFLİ DALGALI FÜZYON CAM OBJE

Designed by Be.St. koleksiyonunda bulunan Nazar motifli cam objeler, sahibini koruması ona uğur ve şans getirmesi amacıyla tasarlanmıştır.

Nazar motifi yani göz figürü, insanlık tarihinde her kültür ve dinsel inançta kötülükleri uzaklaştıran güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir. Yüzyıllar boyunca göz simgeli cam boncuklar Anadolu’da yaşamış çeşitli medeniyetler tarafından nazara karşı koruyucu olarak bilinmiş ve kullanılmıştır. Tarihteki Türk topluluklarının ana kültü olan Gök Tengri inancında mavi boncuğun özel yeri vardır. Türk ve Moğol halkları nazar boncuğuna muncuk, moncuk, monçok gibi isimler vermişlerdir. Gökyüzünün maviliği bu inançta mavi rengi diğer renklerden ayırarak bir nevi kutsallık atfeder. Nazarlık motiflerini birbirlerine bağlayan ince cam çubuklar gökyüzünce çakan şimşekleri çağrıştırır.

Özellikleri

Dekoratif objelerin ebatları : 23,5cm * 23,5cm