Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

d4

Eser Hakkında

TALEP FORMU ▼

NATÜRALİST MOTİFLİ KAVANOZ

İznik ile Kütahya’da altın çağını yaşamış Türk Seramik Sanatı geleneğine sadık kalınarak tasarlanan bu seramik küp (kavanoz) Osmanlı döneminde yapıldığı gibi kalıplama ve şablon kullanılmadan, geleneksel çark tornasında büyük ustalık, bilgi birikimi ve tecrübe gerektiren el işçiliği ile şekillendirildi.

İleriki yıllarda antika obje olarak değerlendirilebilecek olan bu görkemli Osmanlı kavanozu 16.yy. da büyük gelişme gösteren, doğadan alınan temalarla zenginleşmiş “Natüralist” akıma uygun olarak süslendi. Karanfil, lâle, gül, sümbül, süsen, lotus, narçiçeği gibi çiçekler özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde saray baş nakkaşı ve Şah Kulu’nun öğrencisi olan Kara Memi’nin getirdiği zengin bir üsluptur. 16. yy. çinilerinde çiçeklerden en fazla lâle, karanfil ve lotus motiflerine yer verilmiştir. Lâle, kutsal anlamların yanı sıra ölümsüz aşkı da betimler. Karanfil Osmanlı İmparatorluğu’nun sembolü olarak kabul görmüştür.

Sadeleştirilmiş nilüfer çiçeği olan lotus ölüm ve hayatla iç içe olan semboldür. Sonsuz ışık ve mutlak temizliği ifade eder. Çiçekli desenler “Kara Memi üslubu”, “Natüralist üslup” veya “Şukufe tarzı” olarak kabul görmüş, aynı dönemde tezhip ve minyatür sanatına özel bir boyut getirmiştir. Bu görkemli küpün süslemeleri Lizbon müzesinde bulunan bir çini panodan ilham alınarak tasarlanmış ve el işçiliği ile çizilip boyanmıştır.