Copyright © 2014 Design By Be.St. | Created by <fm />

y7

Eser Hakkında

AGAT VE AMETİST TAŞLI YÜZÜK

Bu sıra dışı ve tamamı el işi “LEYLAK BAHÇESİ” tasarım yüzük için özel bir Agat taşı ve 3 adet el işi fasetli Ametist taşı kullanıldı.
Kriptokristalin bir kuvars çeşidi olan Agat taşının dokusunda bir birlerine paralel veya iç içe geçmiş renk halkaları görülür. Mücevher tasarımlarında Agat taşının bir çok variantı kullanılmaktadır. Öne çıkanlar Oniks, Kornelian, Sarduan, Jasper ve Heliotrop taşlarıdır. Agat taşı volkanik bölgelerde silis, su ve çeşitli minerallerin karışımı ile oluşur. Değişik mineraller, ritmik kristalleşme sonucunda oluşan çizgili bantlaşmalara farklı ve görkemli renk verirler. Agat taşı adını Sicilya’nın güneyinde akan Akhates nehrinden alıyor. Taşa ismini Yunan filozofu Teofrastos vermiştir. “Yemen taşı”, “Ölümsüz taş” veya “Güç taşı” olarak nitelendirilen Agat, diğer adıyla akik, dünyevi başarıyı simgeler, tükenmiş olan cesareti canlandırır. Mücevher olarak kullanıldığında mutluluk hissi verir.
Ametist taşı mor renkli bir kuvars çeşididir. Rengini içindeki demir kalıntılarına borçludur.
Birçok farklı kültür ve bölgede kraliyetler döneminde sevilmiş ve kullanılmıştır. Eski tarihlerde ametist taşları dindarlığın ve bekâretin sembolü olarak görülürdü. Antik çağlarda ender bulunan ametist taşı Tibet’te kutsal sayılırdı. Bugün en kaliteli ametistler Brezilya, Uruguay ve Hindistan’da bulunan yataklarda, volkanik kayaçların içindeki gaz boşluklarında (jeot) bulunmaktadırlar. Çok güçlü bir enerjiye sahip olan ametist taşının negatif enerjiyi toplama, bulunduğu ortamın stresini azaltma, huzur sağlama özellikleri olduğu kabul görmüştür. Bilgelik ve alçakgönüllülük taşıdır.